עבירות סמים - כל מה שחשוב לדעת!

עבירות סמים, עבירות סחר ועבירות "סמים קלים" כגון: קנביס, מריחואנה, חשיש ועוד), זה עולם שלם ועיקרי בתיקים פליליים כנגד אנשים רגילים לגמרי. עבירת סמים הן בדך כלל – עבירה שאין עליה מתלונן (לחלופין מעבירות אלימות או רכוש). אין מתלונן או קורבן שיגיש תלונה בתחום עבירות סמים. לכן, נדרשת המשטרה למערך מודיעיני רחב ויעיל, וזאת כדי לאסוף ראיות נגד משתמשים בסמים, סוחרי סמים ומייבאי הסמים השונים, ולהביאם לדין כחוק.

שימוש לצריכה עצמית

כיום שימוש חוקי בסמים נחשב בכמויות הבאים וכחוק: קנאביס – 15 גרם; חשיש – 15 גרם; קוקאין – 0.3 גרם. מעבר לכך ושימוש לא כחוק בסמים - המשתמש עלול להיענש בחומרה ועד קבלת עונש מאסר של עד 3 שנים. במידה ומדובר בקרטל של הכנת הסמים והפיכת הסמים לעסק כגון: ייצור, הכנה, הפקה, יצוא, יבוא ומסחר החוק עונש מאסר של עד 20 שנים.

עבירות סמים

החוק קובע עונש של 25 שנות מאסר על נתינת סם מסוכן לקטין, שידול קטין להשיג סם ושידול קטין להשתמש בסם מסוכן. כמו כן, קיימת בפקודה אפשרות של חילוט רכוש שהושג כתוצאה של עבירות סמים, הטלת קנסות, פסילת רישיון נהיגה ורישיון רכב, רישיון מקצוע ועסק או כל רישיון אחר וכן פסילת החזקת דרכון ישראלי ותפיסתו.

כל אחד מקבל עונש זהה?

חשוב לדעת, במידה שמדובר באדם שחייו נורמטיביים וחיובים ביום יום, הענישה על עבירות סמים תהיה קלה ביותר ומערכת החוק תסתפק בטיפול שנועד למנוע את הישנות העבירות סמים בלבד ותיתן את העונש בצורות אחרות, מחנכות ויעילות.