נעצרתם לבדיקת אלכוהול? חשוב לדעת!

הפעם אנו עוסקים בנהיגה בשכרות - אחת עבירות התעבורה החמורות והידועות ביותר במדינת ישראל. לא משנה באיזה מצב נתפסתם - כשחזרתם ממסיבה, פאב, אירוע משפחתי, ושתיתם והשתכרתם או אפילו רק לגמתם כוסית אחת או שתיים, כולם כברים כנשים ובכל גיל יכולים להיתפס בבדיקת ינשוף שמאתרת אלכוהול בדם ולהיחשב שיכורים בעיני החוק.

הסיכון שלקחתם על עצמכם בעת נהיגה בשכרות

בחרתם להעלות על הרכב ולנהוג ולסכן את עצמכם ואת הסובבים אותכם בעודכם שיכורים ואתם עלולים לגרום לתאונת דרכים ועל כן חוק בישראל מאוד נוקשה לגבי נהיגה בשכרות ואינו בוחל באמצעים. צריכת אלכוהול מוגברת מורידה את יעילות הפעילות של המוח, גורמת לתגובות איטיות,, ראיה מטושטשת וכפולה וחוסר יכולת ממשית להבחין בעצמים רחוקים, בסופו של דבר האלכוהול יגרום לקושי בעיבוד המידע, צמצום שדה הראיה, הפרעות בפיצול הקשב והחמור ביותר – האלכוהול נוסך בנו תחושת ביטחון מופרזת – תחושה מסוכנת ביותר שגורמת לאדם ליטול סיכונים תוך תחושה מוטעית שהוא בשליטה מלאה ולא כך המצב!

אז מי נחשב שיכור בעיני החוק?

נהוג לחשוב ששיכור הוא אדם המתקשה לתפקד, מתנדנד, מדבר שטויות ולעיתים שמח, רוקד ושר. כל אחד מאיתנו סבור שניתן לזהות שיכור לפי התנהגותו. אך לא כך בעיני החוק. נהגים רבים "זכו" לקבל כתב אישום בגין נהיגה בשכרות על אף שהשוטר שעצר אותם התרשם שהופעתם מסודרת ושהם מגיבים לעניין ועונים על כל שאלותיו בצורה ברורה וחדה אך בעת בדיקה קפדנית של הינשוף המוכר לבדיקת אלכוהול בדם השוטר התבשר אחרת והיה ברור ומובן כי בנהג יש כמות לא מבוטלת של אלכוהול מה שעלול לגרום לנהיגה מסוכנת ולא אחראית בעליל.

מתי תצטרכו לבצע בדיקת שכרות?

כאשר אתם נוסעים ורואים מחסומי משטרה בצמתים וכבישים סימן שהמשטרה מודעת לימים בהם יש צורך של נהגים לשתות ולחזור ממסיבות כשבדמם אלכוהול ולכן הם עושים את כל מה שנדרש על מנת למנוע תאונות דרכים מיותרות! מחסומים נפרסים בכבישי הארץ וכל נהג או ממונה על הרכב יכול להידרש לבצע בדיקת ינשוף לפי דעת השוטר. אם נהג מעורב בתאונת דרכים או שקיים חשד סבר כי הוא נהג בשכרות, רשאי השוטר לדרוש בנוסף לבדיקת ינשוף גם בדיקת דם או שתן.