וואטסאפ עם משה ליפשיץ
 

החלטתם להתגרש? כיצד מתבצעת חלוקת הרכוש באופן שוויני?

תהליך הגירושין לא קל לאף זוג שחווה אותם, עולים הרבה אי הבנות, אי הסכמות בנוגע למגוון גדול של החלטות שיש לקבל כחלק מההליך, כגון: סוגיית המשמורת, מזונות, וכמובן – הגירושין עצמם. אך היום אנו עוסקים בסוגיית הרכוש, שכן גם את הרכוש המשותף שצברו בני הזוג במהלך חייהם המשותפים, יש לחלק ביניהם. בני הזוג אשר מקימים תא משפחתי, צוברים בדרך כלל רכוש, כמו: דירת מגורים, רכבים, מוניטין עסקי, קרנות נאמנות או קופות גמל, חסכונות נוספים ומגוון סוגי רכוש שונים. בנוסף, ישנם מקרים שבהם בני הזוג מגיעים למערכת היחסים ולנישואין, כאשר ברשותם רכוש אישי שצברו בעצמם במהלך החיים, שלכאורה אין לו נגיעה לבן או בת הזוג.

אז מה אומר החוק במקרה של גירושין?

מבחינה משפטית, ענייני חלוקת רכוש בין בני זוג, מוסדרים בחוק הנקרא "חוק יחסי ממון, התשל"ג-1973 (להלן: "חוק יחסי ממון). חוק זה קובע את ברירת המחדל עבור חלוקת רכוש בגירושין. ברירה זו נקראת "הסדר איזון משאבים". כלומר, בהתאם לחוק יחסי ממון, בעת גירושין (או "פקיעת נישואין", כלשון חוק יחסי ממון), כלל נכסיהם של בני הזוג, יאוזן ביניהם באופן שווה. המשמעות היא, שנוטלים את הרכוש המשותף של בני הזוג ומחלקים אותו בצורה שווה. מכאן עולה השאלה: מהו "כלל הרכוש המשותף", אליו מתייחס חוק יחסי ממון? על כל זאת ועוד תוכלו לקרוא באתר שלנו - חלוקת רכוש בגירושין.

הסמכות לאשר חלוקת רכוש

בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה הן הערכאות לדיון והכרעה בשאלת חלוקת הרכוש. אם הוגשה תביעת גירושין לבית הדין הרבני ובמסגרתה, נכרכה תביעה לרכוש, אז הסמכות להכריע בתביעה נתונה בלעדית לבית הדין הרבני. לעומת זאת, אם הוגשה קודם תביעה לחלוקת רכוש בבית המשפט לענייני משפחה התביעה תידון שם ובית הדין הרבני אין סמכות להתערב. הואיל ונדרשת מעורבות של ערכאות משפטיות מומלץ מאד לבני הזוג להיעזר בשירותיהם של עורכי דין המתמחים בדיני משפחה או לפנות למגשר שצבר מיומנות וניסיון בכל הקשור לחלוקת רכוש בנסיבות אלו. כל אחד מהם יסייע לבני הזוג להכין רשימת מלאי, למפות את הנכסים, לבצע הערכות שווי ולנסח הסכם שיש בו לשרת נאמנה את הצדדים. למידע נוסף אודות חלוקת רכוש בגירושין פנו אלינו ונשמח לעזור.